Zabudowa na poddaszu

Choć wydawałoby się, że mając skosy w pomieszczeniu przestrzeń pod nimi jest skazana na straty, to istnieje wiele możliwości wykorzystania nietypowej przestrzeni i stworzenia wyjątkowej aranżacji wnętrza.

Tworząc zabudowę możemy zaaranżować szafy z drzwiami przesuwnymi lub tradycyjnie otwieranymi. Zabudowa może przybrać różną formę ze względu na kształt drzwi. Możemy pozostać przy drzwiach prostokątnych pod skosami, co stworzy półeczki na poustawianie np. książek w przestrzeni między szafą a skosem. Można również wybrać zabudowę, której trapezowe drzwi są dopasowane idealnie do pochyłej powierzchni. Planując zabudowę pod skosami musimy liczyć się jednak z większymi kosztami niż przy zagospodarowywaniu zabudową standardowych, prostych pomieszczeń. W większości przypadków szafy będą musiały być projektowane na zamówienie, biorąc pod uwagę kąt nachylenia dachu i odpowiednie wysokości w pomieszczeniu.

W zabudowie pod skosem możemy umieścić drążek na wiszące rzeczy lub po prostu półki na składaną odzież, bądź przechowywanie innych rzeczy. Bardzo intrygująco wygląda umieszczenie książek przy niskich ściankach kolankowych i stworzenie w ten sposób mini biblioteczki.

Skosy same w sobie nie są dużą komplikacją przestrzeni. Problem pojawia się jednak, gdy ścianka kolankowa jest bardzo niska lub gdy skosy sięgają niemal samej podłogi, ograniczając znacznie możliwość poruszania się, czy dostępu do niektórych miejsc. Jednak i na takie sytuacje mamy rozwiązanie. Prezentujemy zdjęcia zrealizowanej szafki zaprojektowanej przez naszego architekta w pomieszczeniu ze skosami aż do podłogi. Szafka będąca rodzajem schowka jest niezwykle pojemna i świetnie porządkuje przestrzeń w pokoju pełnym skośnych powierzchni.

Ukośnych ścian nie traktujmy jak problem przy projektowaniu wnętrz, a jako atut, który odpowiednio wykorzystany odwdzięczy się urokliwą przestrzenią. W przypadku poddaszy mamy duże pole do popisu, możemy bawić się formą i kombinować z kolorystyką skośnych ścian, tworząc jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne wnętrza.