Sypialnia

Pokój nastolatka na poddaszu

Pokój nastolatka urządzony na poddaszu miał ogromny potencjał i był świetnym miejscem na stworzenie własnego kąta dla nastolatka, bo kto w takim wieku nie chciałby mieć tak klimatycznej przestrzeni na samym szczycie domu? Jednak skosy wynikające z konstrukcji dachu obejmowały niemal całą powierzchnię pokoju co utrudniało właścicielom zaaranżowanie pokoju. Zastane przez nas rozmieszczenie stref również ograniczało przytulny odbiór przestrzeni. Do tego wykończony na niebiesko pokój nie podobał się właścicielowi, który wspominał nam, że chciałby mieć pokój w kolorach czerwieni, a nawet czerni.
Ten projekt wnętrza był zdecydowanie wyzwaniem, ale w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nasz architekt miał szerokie pole do popisu. Sztuka projektowania wnętrz i zaaranżowania takiej przestrzeni polega na maksymalnym wykorzystaniu jej zakamarków, właściwym zagospodarowaniu ścian, a z mankamentów wnętrza zrobienie jego atutów.
By uporządkować przestrzeń postanowiliśmy przenieść łóżko do strefy klatki schodowej zabudowując barierki panelem w kolorze ściany. Miało to na celu stworzenie nastolatkowi dodatkowej przesłony, większej prywatności i poczucia komfortu oraz bezpieczeństwa podczas snu. Naprzeciw łóżka, które w ciągu dnia przemieniało się w kanapę zawiesiliśmy na ścianie telewizor. W miejscu tym chłopiec dzieli ścianę z sąsiadami, więc by zniwelować dźwięki zaprojektowaliśmy panele ścienne o właściwościach wygłuszających. Z paneli stworzyliśmy kolorową, geometryczną kompozycję będącą ozdobą całego pokoju i głównym elementem wystroju wnętrza.
W pokoju, gdzie dotychczas nie było ani jednej szafy na ubrania stworzyliśmy sporej wielkości zabudowę, w której chłopak będzie w stanie pomieścić wszystkie rzeczy, gry, sprzęt sportowy i co tylko zapragnie. Nastolatkowi zależało również, by mieć w pokoju miejsce na wyeksponowanie swoich modeli, które uwielbia składać w wolnym czasie. Uwzględniając jego potrzeby stworzyliśmy w zabudowie półki na poustawianie rzeczy, które chciałby wyeksponować i udekorować nimi dodatkowo pokój.
Do kompletu zabudowy zaproponowaliśmy stworzenie półek na książki pod skosami. W niewykorzystywanej dotychczas strefie między barierkami klatki schodowej a skosem stworzyliśmy niską, lecz głęboką zabudowę z kolejnym miejscem na modele i półkami na książki, tworząc niesamowicie przytulny kącik i domykając całe pomieszczenie. Aranżację wnętrza dopełniły czerwone dodatki w postaci geometrycznego dywanu i designerskiego, bujanego krzesła.