Open sapce – wady i zalety

Wnętrza w postaci open space, gdzie mamy kuchnię połączoną z jadalnią i salonem to najczęściej stosowany zabieg aranżacyjny w domach.

Jest to świetne rozwiązanie nie tylko w większych wnętrzach ale również w maleńkich kawalerkach, gdyż tego typu wnętrza wyglądają dużo bardziej przestronnie.

Pozwalają również na integrację między domownikami i ułatwiają wykonywanie kilku czynności równocześnie. Możemy nie tylko gotować i sprzątać, ale równocześnie rozmawiać z rodziną, doglądać dzieci, czy zerkać na ulubiony serial w telewizorze. Kuchnie open space idealnie sprawdzą się również podczas odwiedzin gości, dając możliwość obcowania z przyjaciółmi a zarazem przygotowywania napojów, posiłków, czy noszenia talerzy.

Niestety ten model designu pociąga za sobą również pewne minusy.

Przy złej wentylacji możemy mierzyć się ze zbyt mocnym rozchodzeniem się zapachów z kuchni do strefy dziennej. Również pod względem codzienności wymaga to od nas większej regularności w utrzymywaniu kuchni w porządku, gdyż już nie zamkniemy bałaganu za drzwiami a musimy liczyć się z tym, że wszystko jest na widoku.

Takie przestrzenie niosą za sobą również kłopot dla właścicieli podczas urządzania domu, gdyż strefa dzienna z kuchnią pod względem aranżacyjnym powinny stanowić wizualnie integralną całość – ale tutaj z pomocą przychodzą projektanci wnętrz ;)