Jaka jest różnica między architektem wnętrz a dekoratorem wnętrz?

Kiedy zaczynamy myśleć o zmianach w naszym wnętrzu, często pojawiają się pytania dotyczące tego, kogo powinniśmy zatrudnić, aby pomóc nam w tym procesie. Dwa często mylone ze sobą zawody to architekt wnętrz i dekorator wnętrz. Choć oba zajmują się doskonaleniem przestrzeni życiowej, ich role, zadania i zakresy działania są zupełnie inne. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy,  jaka jest różnica pomiędzy architektem i dekoratorem wnętrz oraz kiedy najlepiej skorzystać z usług jednego bądź drugiego.

Architekt wnętrz: Projektowanie i Planowanie

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz to profesjonalista, który posiada wykształcenie z zakresu projektowania i architektury. Jego rola polega na planowaniu, projektowaniu i zarządzaniu procesem tworzenia lub zmiany wnętrza. Oto kilka kluczowych zadań, którymi zajmuje się architekt wnętrz:

1. Projektowanie Przestrzeni: Architekt wnętrz jest odpowiedzialny za tworzenie projektów przestrzeni, uwzględniając zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Projektuje układ pomieszczeń, uwzględniając przepływ i ergonomię.

2. Dokumentacja: Przygotowuje szczegółowe plany, rysunki techniczne i specyfikacje materiałów, które są niezbędne do realizacji projektu.

3. Wybór Materiałów: Pomaga klientom wybrać odpowiednie materiały budowlane, podłogi, ściany, oświetlenie i inne elementy, zwracając uwagę na ich trwałość i estetykę.

4. Współpraca z Zespołem: Kieruje pracami zespołu, w tym ekipy budowlanej i dostawców materiałów, aby zapewnić zgodność z projektem.

5. Zarządzanie Budżetem: Pomaga klientom w określeniu budżetu projektu i monitoruje jego realizację, dbając o kontrolowanie kosztów.

Kiedy skorzystać z usług architekta wnętrz?

  • Kiedy planujesz duży projekt remontu lub budowy od podstaw.
  • Gdy potrzebujesz pomocy w określeniu układu pomieszczeń i funkcjonalności przestrzeni.
  • Jeśli chcesz, aby projekt wnętrza był dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.
  • Kiedy oczekujesz kompleksowej usługi od projektu po wykonanie.

Dekorator wnętrz: Dodawanie Stylu i Uroku

Czym zajmuje się dekorator wnętrz?

Dekorator wnętrz koncentruje się na estetyce przestrzeni i ma za zadanie nadanie jej charakteru i stylu. Oto kilka zadań, które wchodzą w zakres obowiązków dekoratora wnętrz:

1. Dobór Kolorów i Tekstur: Pomaga w wyborze kolorów ścian, tapet, tkanin, mebli i dodatków, aby stworzyć spójną paletę kolorystyczną.

2. Aranżacja Mebli: Projektuje układ mebli, dobiera meble i akcesoria, dbając o proporcje i równowagę w przestrzeni.

3. Dekoracje: Dodaje dekoracje, takie jak obrazy, lustra, lampy i rośliny, aby wnętrze stało się bardziej przytulne i osobiste.

4. Przestrzeń Żywa: Tworzy przestrzeń, która odzwierciedla styl życia klienta i podkreśla jego osobowość.

5. Zakupy: Może pomóc w zakupie mebli i dekoracji, korzystając z własnych źródeł i zniżek.

Kiedy skorzystać z usług dekoratora wnętrz?

  • Kiedy masz już gotową przestrzeń i potrzebujesz pomocy w jej wystylizowaniu i udekorowaniu.
  • Jeśli chcesz zmienić wygląd i atmosferę pomieszczenia za pomocą dodatków i dekoracji.
  • Kiedy szukasz eksperta, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie tkaniny, meble i dodatki.
  • Jeśli wybierasz meble z salonu lub marketu i proponowana jest dodatkowo aranżacja wnętrz w cenie zakupu przez dekoratora z marketu.

Podsumowanie

Wnętrza naszych domów i miejsc pracy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i komfort. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, kiedy skorzystać z usług architekta wnętrz i dekoratora wnętrz. Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem i planowaniem przestrzeni, podczas gdy dekorator wnętrz dodaje styl i charakter. Ostateczny wybór zależy od zakresu projektu i Twoich indywidualnych potrzeb. Bez względu na to, którego specjalisty wybierzesz, współpraca z profesjonalistą zwiększy szanse na stworzenie wnętrza marzeń.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w aranżacji wnętrza, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci zrealizować Twoje wnętrzarskie marzenia. Czy już wiesz jaka jest różnica pomiędzy architektem i dekoratorem wnętrz i kogo wybrać?